Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś

Digital marketing – co to jest i na czym polega?

19 marca, 2024 digital marketing co to

Digital marketing, co to jest i jak działa? Zwany też m.in. marketingiem cyfrowym jest metodą, która wykorzystuje media cyfrowe jako drogę dotarcia do konsumenta. Ponieważ wykorzystuje przede wszystkim Internet, coraz częściej utożsamiany jest z e-marketingiem, czy marketingiem internetowym. Niezależnie od nazwy, obecnie postępująca cyfryzacja sprawia, że jego rola staje coraz istotniejsza na rynku.

digital marketing co to media cyfrowe

Digital marketing – co to dokładnie jest i z jakich działań się składa?

Digital marketing to zespół działań marketingowych w mediach cyfrowych. Tak jak przy tradycyjnym marketingu, mają one na celu promocję firmy, produktu lub usługi. Jednak dzięki różnorodności oferowanej przez media cyfrowe, digital marketing to znacznie bogatszy zbiór działań, które składają się z:

SEO

Search Engine Optimalization, czyli optymalizacja treści stron pod kątem wyszukiwarek internetowych. To jedno z najważniejszych działań z zakresu digital marketingu. Polega na takiej edycji kodu źródłowego stron internetowych, aby dostosować je do wymogów wyszukiwarek i umożliwić ich pojawienie się na jak najlepszych pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania.

Marketing w wyszukiwarkach internetowych

Znane też jako SEM (Search Engine Marketing). Z pozoru są to działania dość podobne do SEO. Jednak w przypadku SEMu, poza optymalizacją kodu źródłowego dochodzi do reklamy – a zatem działań płatnych. W skrócie, strony internetowe dostają szansę na pojawienie się jeszcze wyżej w wynikach wyszukiwania do danej frazy (oznaczane są wtedy jako reklama, zazwyczaj wyświetlają się tuż pod polem wyszukiwania). W zamian za to właściciel witryny płaci za kliknięcie w link do niej prowadzący.

Witryny firmowe

To najważniejsze narzędzie obecności firmy w internecie. Stanowi jej niejaką wizytówkę. Odpowiednio prowadzona witryna firmowa pozwala zainteresować nowych klientów i dostarcza im potrzebnych do dokonania zakupu informacji. Pozwala też podtrzymać kontakt z konsumentem.

Reklama internetowa

Obejmuje wszystkie działania typowo reklamowe prowadzone w internecie i składa się z wielu podkategorii, np.:

  • Reklama display (graficzna, wbudowana w treść storny lub pojawiająca się nad nią)
  • Reklama w mediach społecznościowych (np. posty sponsorowane)
  • Reklama e-mail
  • Reklama wideo
  • Reklama natywna (dopasowana formą i funkcją do mediów, w których się pojawia)

Content marketing

Zwany też marketingiem treści. Polega na tworzeniu i rozpowszechnianiu treści, które będą wartościowe i przydatne dla odbiorcy. W ten sposób ma on zainteresować i pozyskać członków danych grup docelowych, którzy poszerzą później grono klientów i zwiększą zysk firmy. Content marketing odbywa się przede wszystkim na witrynach firmowych, oraz mediach z nimi powiązanych (np. artykuły, case study, webinary, czy infografiki). Jest to alternatywa dla typowej reklamy internetowej. Aktualnie jego znaczenie jako formy prowadzenia digital marketingu coraz bardziej rośnie.

Dlaczego warto, a nawet powinno się stosować digital marketing?

W dzisiejszych czasach coraz większa część życia odbywa się online. Dlatego też rola zasobów cyfrowych rośnie. Już dziś firma, która nie posiada swojej witryny w oczach wielu konsumentów traci na wiarygodności. O produktach i usługach coraz częściej dowiadują się oni z mediów społecznościowych. A zatem, czym jest digital marketing w dzisiejszych czasach? W wielu przypadkach jest działaniem koniecznym do zbudowania sobie pozycji i wzrostu na rynku. Dodatkowo odpowiednie prowadzenie działań z jego zakresu pozwala na zwiększenie świadomości firmy i oferowanych przez nią produktów i usług. A co za tym idzie, także i zysków.

Digital marketing – od czego zacząć?

Skoro już wiesz, co to jest digital marketing, a także dlaczego jest on taki ważny, nadszedł czas na wprowadzenie teorii w życie. Jednak konieczność stosowania digital marketingu może wydawać się nieco przerażająca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jak rozbudowane są składające się na niego działania. Nie obawiaj się jednak! Wprowadzenie ich w życie nie jest wcale aż tak skomplikowane jak się wydaje. Nie trzeba też robić wszystkiego od razu. Warto zacząć od uruchomienia witryny internetowej i zoptymalizowania jej. Publikować wartościowe posty i artykuły. Wtedy zastanowić się można nad dodatkowymi działaniami z zakresu content marketingu. Dodatkowo jeżeli grupa docelowa Twojej firmy szeroko używa social mediów – warto przemyśleć założenie na nich firmowych kont. Przyjrzyj się dostępnym możliwościom reklamy internetowej – chociażby Google Ads, czy możliwością publikacji postów sponsorowanych oferowanym przez portale społecznościowe.

Digital marketing – podsumowanie

Podsumowując, czym jest digital marketing? To odmiana marketingu, w której wykorzystuje się media cyfrowe aby dotrzeć do klienta. Istnieje wiele działań z jego zakresu, m.in. SEO, SEM, reklama internetowa, czy content marketing. Z powodu cyfryzacji staje się on coraz bardziej istotny i wielu branżach jego stosowanie jest konieczne aby budować swoje znaczenie na rynku.

Zobacz też:

Aplikacje do grafiki na smartfona

Redakcja sollus.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, marketingu, finansów i innych przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Program do grafiki rastrowej - jaki wybrać?
Darmowe programy do grafiki wektorowej
Aplikacje do grafiki na smartfona

Jesteś zainteresowany reklamą?