Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Umowa na okres próbny i co dalej?

19 marca, 2024 Umowa na okres próbny i co dalej

Umowa na okres próbny to jeden z rodzajów umów, które może zawrzeć pracodawca z pracownikiem. Jej celem jest przetestowanie umiejętności i możliwości pracownika na konkretnym stanowisku. Po zakończeniu trwania okresu próbnego, istnieje kilka możliwości dalszego rozwoju zawodowego pracownika.

Umowa na okres próbny – co to takiego?

Umowa na okres próbny to jeden z rodzajów umów o pracę, które są uregulowane w Kodeksie Pracy. Głównym cel jej zawierania to sprawdzenie, czy dana osoba jest odpowiednia do wykonywania określonej pracy. Umowa na okres próbny nie może być zawarta na czas przekraczający trzy miesiące. Tak jak przy wszystkich dokumentach, ważne jest, aby umowa na okres próbny została zawarta na piśmie. Powinna zawierać informacje dotyczące stron umowy, rodzaju umowy, daty jej zawarcia oraz warunków pracy i płacy.

Czas trwania okresu próbnego

Umowa na okres próbny powinna być zawarta na długość:

  • 1 miesiąca – jeżeli zatrudnienie na czas określony po okresie próbnym ma wynosić do 6 miesięcy
  • 2 miesięcy – jeżeli zatrudnienie na czas określony po okresie próbnym ma wynosić od 6 do 12 miesięcy

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy to okres ten może być jednorazowo wydłużony o maksymalnie 1 miesiąc. Zatem najdłuższy dopuszczalny czas trwania umowy na okres próbny to 3 miesiące. Do czasu tego nie wlicza się okresów uzasadnionej nieobecności pracownika, które przypadły w trakcie obowiązywania umowy. Dlatego np. jeżeli pracownik w trakcie trwania okresu próbnego był przez dwa tygodnie na zwolnieniu lekarskim, umowę na okres próbny można przedłużyć o kolejne dwa tygodnie.

Pracownik na okresie próbnym a urlop

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest ustalany na podstawie przepracowanych miesięcy i lat. Pracownik ma prawo do proporcjonalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Na przykład, jeżeli pracownik przepracował trzy miesiące, przysługuje mu 1/4 rocznego wymiaru urlopu. Nieobecność w pracy spowodowana urlopem jest traktowana jak każda inna uzasadniona nieobecność i może być podstawą do przedłużenia okresu próbnego.

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny

Warto zaznaczyć, że umowa na okres próbny, między danym pracodawcą a pracownikiem, może być zawarta tylko raz. Opcja ponownego jej zawarcia istnieje jedynie jeżeli pracownik ma zmienić rodzaj wykonywanej pracy.

Umowa na okres próbny – wypowiedzenie umowy

Umowę na okres próbny może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Obowiązuje okres wypowiedzenia:

  • trzy dni robocze – gdy okres próbny nie jest dłuższy niż dwa tygodnie
  • jeden tydzień – gdy okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie
  • Dwa tygodnie –  gdy okres próbny trwa trzy miesiące

Umowa na okres próbny i co dalej?

Po zakończeniu umowy na okres próbny istnieje kilka możliwości dalszego rozwoju postępowania. Jeżeli pracownik spełnił oczekiwania pracodawcy i posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonej pracy, pracodawca może zdecydować się na zawarcie umowy. Zazwyczaj jest to umowa na czas określony (zgodnie z założeniami trwania okresu próbnego), a po jej zakończeniu – na czas nieokreślony. Nie istnieją jednak przepisy narzucające taką ścieżkę. Jeżeli mu to odpowiada, pracodawca może bezpośrednio po okresie próbnym pracodawca zaoferować pracownikowi umowę na czas nieokreślony.

Podsumowanie

Umowa na okres próbny to jeden z rodzajów umów o pracę. Pozwalają sprawdzić umiejętności i możliwości pracownika na konkretnym stanowisku. Okres próbny trwa maksymalnie trzy miesiące, a po jego zakończeniu istnieje kilka możliwości dalszego rozwoju zawodowego pracownika.

Zobacz też: Jak napisać CV do pracy: poradnik krok po kroku

Redakcja sollus.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, marketingu, finansów i innych przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy
Zasady efektywnego komunikowania się w miejscu pracy
Jak radzić sobie ze stresem w pracy

Jesteś zainteresowany reklamą?