Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca? – poradnik dla pracownika

25 marca, 2024 czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca

W wielu sytuacjach pracownik może być zmuszony do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę. Może to wynikać z różnych powodów, takich jak: znalezienie nowej pracy, zmiana miejsca zamieszkania czy brak możliwości dalszego kontynuacji zatrudnienia powodu konfliktów w miejscu pracy. Jednak po podjęciu decyzji o rezygnacji, pojawia się pytanie: czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca?

Podstawowe zasady wypowiedzenia umowy o pracę

Przed przejściem do pytania o to czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca, warto najpierw przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z Kodeksem pracy, zarówno pracownik, jak i pracodawca mają prawo do wypowiedzenia umowy o pracę, w każdym momencie trwania współpracy. Odnosi się to również do umów na okres próbny. W przypadku zakańczania umowy przez pracownika, nie musi ono być składane na piśmie (jednak warto zachować taką formę). Z kolei jeśli to pracodawca chce zakończyć współpracę, musi on zrobić to w formie pisemnej – ma to na celu chronienie pracownika. Niezależnie od formy, w której doszło do rozwiązania umowy, obowiązuje określony okres wypowiedzenia. Zależy on przede wszystkim od długości zatrudnienia pracownika.

Czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca – co mówią przepisy?

Czy można zgłosić wypowiedzenie w środku miesiąca? Według obowiązujących przepisów, umowę o pracę można wypowiedzieć w każdym momencie. Nie ma żadnych ograniczeń co do dnia miesiąca, czy tygodnia. Obowiązuje jednak określony okres wypowiedzenia, który musi być przestrzegany przez obie strony. W jego trakcie pracownik nadal wypełnia swoje obowiązki, a pracodawca ma niezmiennie zapewnia mu wszystkie należne prawa – jak chociażby wynagrodzenie czy urlop wypoczynkowy. Dodatkowo, jeśli pracownik posiada zaległy urlop, wielu pracodawców nakazuje wykorzystanie go podczas okresu wypowiedzenia. Dzięki temu nie muszą oni płacić ekwiwalentu urlopowego. Sposób obliczania okresu wypowiedzenia wpływa na to, w którym momencie miesiąca czy tygodnia najlepiej jest złożyć rezygnację.

Czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca – długość okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia, który musi być zachowany, zależy od długości zatrudnienia pracownika w danej firmie. Zgodnie z Kodeksem pracy, minimalny okres wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni robocze – dla pracowników w trakcie okresu próbnego, których umowa zawarta jest na mniej niż 2 tygodnie
  • 1 tydzień –  dla pracowników w trakcie okresu próbnego, których umowa zawarta jest na co najmniej 2 tygodnie
  • 2 tygodnie – dla pracowników w trakcie okresu próbnego, których umowa jest zawarta na 3 miesiące
  • 2 tygodnie – dla pracowników zatrudnionych krócej niż 3 miesiące
  • 1 miesiąc – dla pracowników zatrudnionych od 3 miesięcy do 6 lat
  • 3 miesiące – dla pracowników zatrudnionych dłużej niż 6 lat

Czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca – sposób obliczania okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie można złożyć w każdym momencie. Jednak sposób obliczania okresu wypowiedzenia może decydować o tym, w jakim momencie miesiąca czy tygodnia najbardziej opłaca się je złożyć. Jest tak, ponieważ dla danych długości okresu wypowiedzenia, jego liczenie rozpoczyna się dopiero od kolejnego dnia, tygodnia lub miesiąca. Dokładniej:

  • Dla okresów wypowiedzenia liczonych w dniach – czas jego trwania rozpoczyna się on od kolejnego dnia roboczego (włącznie z sobotami)
  • Dla okresów wypowiedzenia liczony w tygodniach – czas jego trwania rozpoczyna się on od kolejnego tygodnia (czyli od niedzieli)
  • Dla okresów wypowiedzenia liczony w miesiącach- czas jego trwania rozpoczyna się on od kolejnego miesiąca

Warto też zwrócić uwagę, że przy obliczaniu okresu wypowiedzenia, jedyne dni nieuznawane za robocze to niedziele i święta – soboty są ostatnim dniem roboczym i wliczają się do trwania okresu wypowiedzenia (liczonego w dniach). Z kolei pierwszy dzień tygodnia, od którego zaczyna się liczyć okres wypowiedzenia (liczony w tygodniach) to niedziela. Okres wypowiedzenia kończy się też z zakończeniem ostatniego dnia jego trwania. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TYpowa HRowa👩🏼‍💻 Gdańszczanka 🌊 HR&EB🩷Mentorka kariery🎯 (@typowa_hrowa)

Obliczanie okresu wypowiedzenia – przykłady

Sposób obliczania okresu wypowiedzenia może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości jest to dość proste.

  • Przykład 1: pracownik jest zatrudniony na dwutygodniowy okres próbny i jego okres wypowiedzenia wynosi 3 dni. Wypowiedzenie złożył w piątek. Pierwszym dniem okresu wypowiedzenia będzie zatem sobota, a skończy się on we wtorek.
  • Przykład 2: pracownik rozpoczął pracę dwa miesiące temu. Jego okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Wypowiedzenie złożył we wtorek, np. 05.03.2024. Pierwszym dniem okresu wypowiedzenia jest zatem dopiero niedziela 10.03.2024. Z kolei zakończy się w sobotę dwa tygodnie później – 23.03.2024.
  • Przykład 3: pracownik jest w firmie od dwóch lat. Jego okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Złożył wypowiedzenie 17.02.2023. W tym przypadku pierwszy dzień okresu wypowiedzenia to dopiero 01.03.2024. Skończy się on z kolei po upływie pełnego miesiąca – 31.03.2024. 

Sytuacje wyjątkowe

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których pracownik może mieć prawo do natychmiastowego zwolnienia. Nazywa się to wypowiedzeniem ze skutkiem natychmiastowym. Nie ma wtedy znaczenia w którym momencie miesiąca czy tygodnia zostało złożone wypowiedzenie. Przykładem takiej sytuacji może być na przykład niemożność dalszego wykonywania pracy z powodu mobbingu lub złego traktowania w miejscu pracy. W takim przypadku, pracownik może natychmiast złożyć wypowiedzenie i nie musi przestrzegać okresu wypowiedzenia.

Ważne jest jednak, aby w przypadku takich sytuacji skonsultować się z prawnikiem lub związkami zawodowymi, aby uzyskać pełne informacje i zrozumieć swoje prawa i obowiązki.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie “czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca?” brzmi: tak, jest to możliwe. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie – czasem warto poczekać np. do ostatnich dni miesiąca. Wtedy okres wypowiedzenia rozpocznie się nawet następnego dnia. Istotne jest przestrzeganie jego odpowiedniej długości. Istnieją również sytuacje wyjątkowe, w których pracownik może mieć prawo do natychmiastowego zwolnienia, bez okresu wypowiedzenia. W ich przypadku, warto skonsultować się z prawnikiem lub związkami zawodowymi, aby uzyskać pełne informacje i zrozumieć swoje prawa i obowiązki.

Sprawdź również:

Redakcja sollus.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach biznesowych i zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, marketingu, finansów i innych przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Znaczenie networkingu w rozwoju kariery zawodowej
Jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy
Zasady efektywnego komunikowania się w miejscu pracy

Jesteś zainteresowany reklamą?